Olga Grad

IGRALKA
VSI ČLANI ZDUS

foto: Arhiv SMG

Olga Grad se je po končanem študiju na AGRFT leta 1977 zaposlila v SMG, kjer vztraja še danes. Sicer je sodelovala še v Študentovskem gledališču, EG Glej, znamenitem KPGT Ljubiše Ristića, Koreodrami Ljubljana, v okviru Društva B-51, ŠKUC gledališču in drugod, občasno pa snuje tudi lastne projekte, ki jih izpelje v tesnem sodelovanju z izbranimi režiserji – taka sta bila denimo Juanna Regina v režiji Bojana Jablanovca ali Primer Inge M. v režiji Nicka Upperja (Nika Goršiča).

Olga Grad zna vsako, na videz še tako majhno vlogo pregnesti s samosvojo prezenco in energijo, da nastane pravi odrski biser. In med skoraj šestdesetimi, doslej odigranimi v Mladinskem, takih biserov ne manjka. Sprva predvsem v predstavah, namenjenih otroškemu občinstvu, pozneje, ko se je Mladinsko po prelomni Missi in a minor, v igralskem ansamblu katere je bila seveda tudi Olga Grad, preusmerilo v radikalnejše programske vode, pa se je odlično znašla tudi znotraj te, drugačne poetike. Sijajno je sodelovala z Janezom Pipanom, Miro Erceg, Nickom Upperjem, Brankom Brezovcem, Matjažem Pograjcem, Vitom Tauferjem, Diegom de Breo, Eduardom Milerjem, soustvarila pa je tudi mednarodno uspešnico Mladinskega Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!, ki vse od nastanka osvaja odre in občinstvo po Evropi in svetu.

VLOGE V SMG:
-Luchino Visconti, Suso Cecchi D’Amico, Enrico Medioli (po romanu Gabrieleja D’Annunzia): Nedolžni (L’innocente), režija Diego de Brea, 2012 (Tullieva mati)
-Klaus Mann – Žanina Mirčevska: Mefisto, režija Eduard Miler, 2011 (Dora Martin)
-Charles Dickens – Blažka Müller Pograjc: Oliver Twist, režija Matjaž Pograjc, 2010 (Druga gospa, Noe Claypole, Šolar)
-Oliver Frljić: Preklet naj bo izdajalec svoje domovine!, režija Oliver Frljić, 2010
-Fjodor Mihajlovič Dostojevski – Diego de Brea: Zločin in kazen, režija Diego de Brea, 2009 (Nastasja Petrovna, hišna)
-Damjan Kozole: Noč ali Klic v stiski, režija Damjan Kozole, 2008 (Sosedova žena)
-Ivan Cankar – Silvan Omerzu: Hiša Marije Pomočnice, režija Silvan Omerzu, 2008 (Grofica); SMG in Umetniško društvo Konj
-Hervé Guibert: Mlado meso, režija Ivica Buljan, 2007 (Pekovka, Veronica)
-Mark Ravenhill: Kok ti men zdej dol visiš, režija Vito Taufer, 2007 (Rafaela)
-Visoka pesem, režija Jan Decorte, 2007; SMG, bloet vzw. in Kaaitheater
-Somrak bogov (po izvirni zgodbi in scenariju Nicola Badalucca, Enrica Mediolija in Luchina Viscontija), režija Diego de -Brea, 2006 (Olga)
-Botho Strauß: Ena in druga, režija Ivica Buljan, 2006 (Ženska)
-Alexandre Dumas – Srečko Fišer: Kraljica Margot, režija Diego de Brea – Gillone
-Daša Doberšek, Branko Jordan in Nataša Matjašec: Lulubaj, režija Matjaž Pograjc, 2004 (Jack Razparač)
-Kekec, režija Branko Potočan, 2004 (Pehta)
-Friedrich Dürrenmatt: Fiziki, režija Matjaž Berger, 2004 (Glavna sestra Marta Boll)
-Peter Weiss: Preganjanje in umor Jean-Paula Marata, režija Matjaž Pograjc, 2002 (Simonne Evrard)
-Sarah Kane: 4.48 (Fedrina ljubezen, 4.48 psihoza), režija Eduard Miler, 2001 (Ženska 1, Glas 1)
-Ernst Toller: Hinkemann, režija Eduard Miler, 1999 (Mati, Ženska z obilnim triprsjem, Kurba)
-Bernard-Marie Koltès: V samoti bombažnih polj, režija Nick Upper, 1998 (Dealer)
-Heiner Müller: Naloga (Spomin na revolucijo), režija Eduard Miler, 1998 (Žena, Mati)
-Emil Filipčič: Veselja dom, režija Nick Upper, 1996 (Poldka)
-Georg Büchner: Leonce in Lena, režija Eduard Miler, 1996 (Dvorjanka)
-Damir Zlatar Frey: Lepa Vida, 1995 (Lepa Vida, Milena); SMG in Koreodrama Ljubljana
-Emil Filipčič: Psiha, režija Vito Taufer, 1993 (Sidipa)
-Kaća Čelan: Živalski kabaret, režija Kaća Čelan, 1993
-Herbert Achternbusch: Susn, režija Eduard Miler, 1993 (2. Susn); SMG in Stadttheater Klagenfurt
-Ionesco-Frey: Prihajajo, režija Damir Zlatar Frey, 1992; SMG in Koreodrama Ljubljana
-A. P. Čehov: Tri sestre, režija Branko Brezovec, 1992 (Natalija Ivanovna)
-Matjaž Farič: Veter, pesek, zvezde, 1991
-Fran Milčinski – Ivo Svetina: Butalci, režija Zdravko Zupančič, 1990 (Hči Marička)
-Emil Filipčič: Atlantida, režija Vito Taufer, 1988 (Šivilja, Rxtlapkovo spremstvo)
-Jean Genet: Balkon, režija Janez Pipan, 1988 (Dekle)
-Alan Alexander Milne – Ivo Svetina: Medved Pu, režija Janez Pipan, 1987 (Medved Pu)
-Lewis Carroll – Vito Taufer: Alica v čudežni deželi, režija Vito Taufer, 1986, prenovljena predstava 1994 (Vojakinja)
-Carlo Collodi – Ivo Svetina: Ostržek, režija Janez Pipan, 1985 (Lisica Zvitorepka)
-Fjodor Mihajlovič Dostojevski – Dušan Jovanović: Blodnje, režija Janez Pipan, 1986 (Aljona)
-Vitomil Zupan – Nada Kokotović in Ljubiša Ristić: Levitan, režija Nada Kokotović in Ljubiša Ristić, 1985 (Ženski zbor)
-Emil Filipčič: Bolna nevesta, režija Janez Pipan, 1984 (Mara)
-Rudi Šeligo: Ana, režija Dušan Jovanović, 1984 (Vanda, kriminalka); SMG in Centar za kulturnu djelatnost Zagreb
-Vito Taufer – Dušan Jovanović: Jaz nisem jaz II, režija Vito Taufer, 1983 (Nena Potočnik)
-Vito Taufer: Jaz nisem jaz I, režija Vito Taufer, 1983 (Curiux, Jelen, Mačka, Opica, Ptica)
-William Shakespeare: Romeo in Julija – Komentarji, režija Ljubiša Ristić, 1983 (Julka Šuštaršič, frizerka); SMG, SNG Opera in balet Ljubljana, CD
-Ljubiša Ristić: Missa in a minor, režija Ljubiša Ristić, 1980
-Ursula Birnbaum in Peter Hacks: Šuhu in leteča princesa, režija Mira Erceg, 1980 (Leteča princesa)
-Niko Grafenauer: Nebotičniki, sedite!, režija Janez Pipan, 1979
-Kajetan Kovič: Zlata ladja, režija Igor Likar, 1979
-Jonathan Swift – Milan Jesih: Gulliver, velik in majhen, režija Slobodanka Aleksić, 1979 (Vnuk, Deklica); SMG in LGL
-Raymond Queneau: Cica v metroju, režija Jurij Souček, 1979 (Cica); SMG in EG Glej
-Svetlana Makarovič: Sen zelenjavne noči, režija Dušan Jovanović, 1978 (Cvetača)
-France Bevk: Pastirci pri kresu in plesu, režija Božo Šprajc, 1978
-Žarko Petan: Obtoženi volk, režija Žarko Petan, 1977 (Rdeča kapica)
-Hans Baumann: Župan Kozelj in njegovi, režija France Jamnik, 1977
-Jan Truss: Tika taka srabaraka, režija Boštjan Vrhovec, 1976
-Harris Aurand: Pavliha in Mica, režija Zvone Šedlbauer, 1976 (Mica)
-Jevgenij Lvovič Švarc: Zmaj, režija Mile Korun, 1976

NAGRADE:
•nagrada za najboljšo žensko vlogo za predstavo Primer Inge M. (produkcija ŠKUC gledališče) na Mednarodnem festivalu nove evropske teatrske akcije NETA v Vracah v Bolgariji, 2012
•nagrada za izjemno kolektivno stvaritev avtorski ekipi predstave Preklet naj bo izdajalec svoje domovine! na Borštnikovem srečanju 2010 v Mariboru
•nagrada na 14. kotorskem festivalu otroškega gledališča za vlogo Pehte v Kekcu, 2006
•Župančičeva nagrada 1994 za več vlog v SMG in Koreodrami
•Borštnikova nagrada 1993 za vlogo 2. Susn v Susn
•nagrada ZDUS 1992 za vlogo Gostje v Prihajajo
•Župančičeva nagrada 1989 ansamblu Slovenskega mladinskega gledališča
•posebna Borštnikova nagrada 1987 za igro v predstavi Agata Schwarzkobler, Koreodrama Ljubljana
•Borštnikova diploma 1981 za vlogo Vesne v Jaslicah, EG Glej
•posebno priznanje Severjevih nagrad za Letečo princeso v predstavi Šuhu in leteča princesa, 1980