Tomi Janežič

REŽISER
VSI ČLANI ZDUS

foto: Katja Legin

Tomi Janežič je kot izredni profesor zaposlen na AGRFT v Ljubljani. Predaval je na doktorskem študiju Univerze umetnosti v Beogradu, na Akademijah umetnosti v Osijeku in v Novem Sadu, Fakulteti tehničnih znanosti v Novem Sadu, Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem, Pedagoški fakulteti in programu Kognitivna znanost Univerze v Ljubljani, na National Academy of the Arts in Nordic Institute of Stage and Studio – The Arts University College v Oslu, Act – Escola de Actores v Lizboni, v okviru Metodi Festival (International Meeting of Acting Methods and Approaches) v Italiji, na več mednarodnih gledaliških festivalih (Bitef, Nitra, Desire  Central Station, TESZT, MIT Fest, FIST itd.) ter na množici seminarjev, delavnic in konferenc s področja gledališča, igre in psihodrame pri nas in v tujini (v zadnjih sezonah v okviru International FEPTO Meeting and Conference (2010), Bitef International Theatre Conference on Dramatic and Postdramatic Theatre (2009), Bitef International Theatre Conference on Chekhov (2010), Directors-Actors Film Workshop – Sofia (2010), Tedna slovenske drame (2010, 2011), Firenze Psychoanalytic Centre (2015) itd.)

Kot gledališki režiser deluje v Sloveniji, Hrvaški, Srbiji, Makedoniji, Črni gori, Italiji, na Norveškem in v Rusiji. Njegove predstave so gostovale na festivalih po vsej Evropi, v Rusiji in ZDA (Dunaj, Bruselj, Roterdam, Munchen, Dusseldorf, Firenze, Budimpešta, Nitra, Sofia, Piatra Neamt, Timisoara, Sfântu Gheorghe, Moskva, St. Petersburg, New York, Beograd, Novi Sad, Sarajevo, Zagreb, Rijeka, Dubrovnik, Split, Skopje, Ohrid itd.), kot povabljen umetnik pa je bil gost New European Theatre NET – Moskva (Rusija), Theorem Meeting Festival Avignon (Francija), Forum Wiener Festwochen – Dunaj (Avstrija), Residence and Reflection Project – Kunstenfestivaldesarts – Bruselj (Belgija), Književni sustreti – Sarajevo (Bosna in Hercegovina) itd.

Od leta 1996 vodi Studio za raziskavo umetnosti igre v Ljubljani, v okviru katerega se – ob sodelovanju s sorodnimi organizacijami in strokovnjaki iz tujine – posveča raziskavam s področja igre.

Diplomiral in magistriral je na AGRFT iz gledališke režije ter zaključil večletno mednarodno psihodramsko edukacijo Inštituta za psihodramo iz Beograda in Centra za psihodramo iz Zagreba s pridobitvijo certifikata psihodramskega terapevta ter Uvodni študij skupinske analize Inštituta za skupinsko analizo v Ljubljani, dodatno se je izpopolnjeval pri nas in v svetu predvsem na področju različnih igralskih tehnik in psihodrame.

 

Režije:

2015 L. N. Tolstoj: Smrt Ivana Iljiča, Srpsko narodno pozorište, SKC Novi Sad in BITEF teatar, Srbija

2014 B. Brecht: Opera za tri groša, Crnogorsko kraljevsko pozorište, Črna Gora in Srpsko narodno pozorište Novi Sad, Srbija

2013 Platon: Obrana Sokratova, Dubrovačke ljetne igre, Dubrovnik, Hrvaška

2012 A. P. Čehov: Galeb, Srpsko narodno pozorište, Novi Sad, Srbija

2011 John Drugi, Fičo balet, Studio za raziskavo umetnosti igre, Bunker

2009 Tatjana Gromača: Crnac, Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka, Hrvaška

2009 Mihail A. Bulgakov: Zarota svetohlincev, Molière, SNG Drama Ljubljana

2008 Romeo in publika, En-knap Group v sodelovanju s Studiom za raziskavo umetnosti igre, Ljubljana, Slovenija

2008 Milena Marković: Šuma blista, Pozorište Atelje 212, Beograd, Srbija

2008 John (Janez Ivan etc.), Fičo balet, Studio za raziskavo umetnosti igre, Gledališče Glej, Slovenija, New Dance Alliance, New York, ZDA, Moskva ballet, Moskva, Rusija

2008 W. Shakespeare: Kralj Lear, Gledališče Koper in Prešernovo gledališče Kranj, Slovenija

2007 Ljubomir Simović: Putujuće pozorište Šopalović, Pozorište Atelje 212, Beograd, Srbija

2006 Igralska študija 29.7.1993 – delo v nastajanju v okviru projekta Igranja, prosim! (Acting Please!), Studio za raziskavo umetnosti igre in Gledališče Glej, Ljubljana

2006 Milena Marković: Nahod Simeon, Srpsko narodno pozorište in Sterijino pozorje, Novi Sad, Srbija

2006 Peter Shaffer: Amadeus, Hrvatsko Narodno Kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka, Hrvaška

2005 Brez besed – (»Ko sem odhajal, sem se spomnil tiste scene iz Bergmana«), Studio za raziskavo umetnosti igre v koprodukciji z Eksperimentalnim gledališčem Glej, Ljubljana, Slovenija in mednarodni koprodukciji z CSS Udine (Italija), Ljubljana, Slovenija, Videm, Italija

2005 M. Maeterlinck: Slepci, Makedonski narodni teatar, Skopje, Makedonija

2005 W. Shakespeare: Kralj Lear, Pozorište Atelje 212, Beograd, Srbija in Črna gora

2004 Conor McPherson: Dublinska zgodba, Gledališče Koper

2004 Bez glume, molim! (No Acting Please!) – gledališka raziskava in drugi del trilogije o igri, Teatar ITD, Zagreb, Hrvaška,

2003 Paula Vogel: Baltimorski valček, Mestno gledališče Ptuj

2003 Brez naslova, Studio za raziskavo umetnosti igre, Ljubljana

2003 Nič igranja, prosim! (No Acting Please!) – gledališka raziskava in prvi del trilogije o igri: Norec, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

2002 F. M. Dostojevski: Zločin in kazen, Hrvatsko Narodno Kazalište Ivana pl. Zajca v Rijeki, Hrvaška

2002 gledališka produkcija igralskega raziskovalnega programa Hiša miru“… je, kot bi šel ČEZ POLJE MAKA in ne pomislil, da bi utrgal cvet ali Kakšne barve je smeh?”, Studio za raziskavo umetnosti igre v sodelovanju s Slovenskim mladinskim gledališčem, Ljubljana

2001 Dibuk (po igri Anskega), Akademija za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani

2001 A. P. Čehov: Tri sestre, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

2001 gledališki projekt Igrati, Studio za raziskavo umetnosti igre, Ljubljana

2000 E. Rostand: Cyrano de Bergerac, Hrvatsko Narodno Kazalište v Splitu, Hrvaška

2000 Stalker (po noveli bratov Strugatski in filmu Andreja Tarkovskega), Studio za raziskavo umetnosti igre v sodelovanju z Zagreb Actors Studio Hrvaška in koprodukciji s Primorskim poletnim festivalom v Kopru, Sečovlje

1999 A. P. Čehov: Utva, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

1998 G. Buchner: Woyzeck, Primorsko dramsko gledališče Nova Gorica

1998 Sofokles: Kralj Ojdipus, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana

1997 T. Janežič: Tebe poem ali Praznina št. 2, Studio za raziskavo umetnosti igre, Ljubljana

1997 T. Janežič: Praznina, stara zgodba iz moje vasi, Mestno gledališče Ptuj

1996 P. Shaffer: Equus, Mestno gledališče ljubljansko

1995 J. Genet: Služkinji, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani

1994 Euripides: Feničanke (s prizori iz Sofoklove Antigone), Akademija za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani

Bottom of Form

 

Nagrade in priznanja

2014 Nagrada za najboljšo režijo (Bienale črnogorskega teatra, Črna Gora / B. Brecht: Opera za tri groša)

2014 Razglasitev predstave A.P. Čehov: Galeb za najboljšo gostujočo predstavo v Beogradu (Belgrade EDT Culture pozorišne nagrade)

2014 Razglasitev gostovanja predstave A.P. Čehov: Galeb na Sarajevskem MESS-u za enega od petih najpomembnejših dogodkov na področju kulture v letu 2013 v Bosni in Hercegovini

2013 Razglasitev predstave A.P. Čehov: Galeb za enega od 10 dogodkov, ki so označili leto 2012 na področju kulture v Srbiji

2013 Grand prix Zlati lovorov venec za najboljšo predstavo (Mednarodni gledališki festival MESS, Sarajevo, Bosna in Hercegovina / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Zlati lovorov venec publike za najboljšo predstavo (Mednarodni gledališki festival MESS, Sarajevo, Bosna in Hercegovina / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Nagrada žirije mednarodne zveze gledaliških kritikov (IATC) za najboljšo predstavo (Mednarodni gledališki festival MESS, Sarajevo, Bosna in Hercegovina / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Nagrada Zlata maska lista Oslobođenje za najboljšo predstavo (Mednarodni gledališki festival MESS, Sarajevo, Bosna in Hercegovina / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Nagrada publike za najboljšo predstavo (Mednarodni gledališki festival BITEF, Beograd, Srbija / A.P. Čehov:Galeb)

2013 Nagrada «Dnevnik» (Novi Sad) za umetniško stvaritev – za režijo predstave Galeb (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Nagrada Okrogle mize za najboljšo predstavo – žirije Nacionalne sekcije Mednarodnega združenja gledaliških kritikov (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Posebna Sterijeva nagrada za predstavo v celoti (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / A. P. Čehov: Galeb)

2013 Nagrada za najboljšo režijo (Festival profesionalnih gledališč Vojvodine, Srbija)

2010 Nagrada Ardalion za najboljšo predstavo (14. Mednarodni gledališki festival Brez prevoda, Užice, Srbija / M. Marković: Šuma blista)

2010 Nagrada Ardalion za režijo (14. Mednarodni gledališki festival Brez prevoda, Užice, Srbija / M. Marković: Šuma blista)

2009 Nagrada “dr. Djuro Rošić” za najboljšo predstavo (prikazano na velikem odru HNK Ivana Pl. Zajca – Rijeka, Hrvaška / T. Gromača Crnac)

2009 Grand prix Zlati lev (Mednarodni festival komornega gledališča Zlati Lev v Umagu, Hrvaška / Tatjana Gromača: Crnac)

2009 Diploma festivala Balkan Theatre Space (Mednarodni festival Balkan Theatre Space, St. Petersburg, Rusija / Lj. Simović Putujuće pozorište Šopalović)

2008 Grand prix za najboljšo predstavo (Mednarodni festival gledališke klasike, Vršac, Srbija / Lj. SimovićPutujuće pozorište Šopalović)

2007 Priznanje za pomembna umetniška dela (Univerza v Ljubljani)

2007 Nagrada Združenja likovnih umetnikov in dizajnerjev Vojvodine za scenografijo (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / M. Markovič Nahod Simeon)

2007 Sterijeva nagrada za scenografijo (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / M. Marković Nahod Simeon)

2007 Sterijeva nagrada za režijo (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / M. MarkovićNahod Simeon)

2007 Sterijeva nagrada za najboljšo predstavo (Mednarodni gledališki festival Sterijevo pozorje, Novi Sad, Srbija / M. Markovič Nahod Simeon)

2006 Nagrada »dr. Djuro Rošič« za najboljšo dramsko predstavo v celoti, (prikazano na velikem odru HNK Ivana Pl. Zajca – Rijeka, Hrvaška / P. Shaffer Amadeus)

2004 Grand prix Zlati lev za najboljšo predstavo (Mednarodni festival komornega gledališča Zlati Lev v Umagu, Hrvaška / Bez glume, molim! – No Acting Please! – gledališka raziskava in 2.del trilogije o igri)

2004 Grand prix publike za najboljšo predstavo (Slovenski festivalu komornega gledališča SKUP, Ptuj / C. Mcpherson Dublinska zgodba)

2001 Nagrada Judita za najboljšo predstavo (Mednarodni poletni festival Split, Hrvaška / A. P. Čehov Tri sestre)

2000 Nagrada Zlata ptica za gledališko ustvarjanje (za režijo predstav A. P. Čehov: Utva in Stalker)

1998 Posebna Borštnikova nagrada za režijo (Borštnikovo srečanje / Sofokles Kralj Ojdipus)

1995 Študentska Prešernova nagrada za režijo (J. Genet Služkinji)

1992 Posebna nagrada festivala (Palio Teatrale Studentesco – Srečanje Gledaliških Skupin, Gorizia – Nova Gorica / Klabund: Krog s kredo)